článků: 7
Mezi největší osobnosti starověkého mnišství náleží Pachomios (+346), který prosadil nový typ společného soužití mnichů, později nazývaný "cenobitismus". O chodu těchto klášterů a o Pachomiových pravidlech nás zpravuje Palladios (cca 363-430?) ve svém spisu "Historia Lausiaca".
Něco o hříchu (Co číst; juniper)Quo Vadis Domine? (Zamyšlení; zvukarik)Moje malá pastelka... ("bolestná ztráta"; Mikina)
V přítomnosti představitelů jiných křesťanských vyznání, které tímto s úctou a bratrsky zdravím, vám navrhuji, abychom rozjímali o charakteristických rysech svatého Josefa podle slov Písma svatého, která nám liturgie nešpor nabízí.
Když kněží vidí ve svém biskupovi otce a bratra, který je má rád, naslouchá jim, povzbuzuje je v jejich zkouškách a věnuje přednostní pozornost jejich lidskému i materiálnímu blahobytu, vede je to k tomu, že berou na sebe svou službu plně, poctivě a účinně.
Svatý otec v pondělí 16.3.2009 během audience účastníků plenárního zasedání Kongregace pro klérus ve Vatikánu oznámil, že při příležitosti 150. výročí úmrtí sv. Jana Maria Vianneye, faráře arského, vyhlašuje na období od 19.6.2009 do 19.6.2010 Rok kněží, jehož téma bude …
Svatý biskup Ambrož Milánský (cca 340-397), učitel velkého Aurelia Augustina, napsal mimo jiné spis "O tajemstvích" (De mysteriis), jenž je určený především pro ty, kteří byli právě pokřtěni, a tak pojednává o křtu, biřmování a Eucharistii. Z něj pochází i následující malá …
V podstatě existují dva krajní a zároveň nezralé přístupy k utrpení. Prvým je pokus vytěsnit jakékoli utrpení za každou cenu ze života. Druhým nezralým přístupem je připisovat smysl utrpení samému a koncentrovat se na osobní pocit křivd - pěstovat si je a povyšovat je na …